piątek, 30 września 2011

Mity dotyczące odchudzania. Ciekawostki

Mity dotyczące odchudzania



b_50_50_16777215_0___images_stories_200_1004853_phonedoscope_and_ju.jpgTeorii i opinii na temat zasad skutecznego odchudzania i zdrowego odżywiania jest równie wiele jak wizji końca świata, jeśli nie więcej. Jak nie zgubić się w gąszczu sprzecznych informacji i wybrać plan, który faktycznie pozwoli zrzucić zbędne kilogramy i utrzymać wymarzoną wagę?
Przede wszystkim warto wiedzieć, co na pewno nie jest właściwe w kwestii zdrowej diety. Poznanie prawdy na temat popularnych planów odchudzających i dokonywanie świadomych wyborów jest najlepszym sposobem, by skutecznie schudnąć.
"Najgorszym mitem na temat odchudzania, na jaki możesz się natknąć to ten, który mówi, iż diety odchudzające mogą naprawdę pomóc Ci schudnąć", mówi Keri M. Gans, konsultant do spraw odżywiania w Nowym Jorku i rzecznik American Diet Association.
"Sama idea diety nie działa - mówi Gans- ludzie przechodzą na dietę, potem ją kończą, a następnie dziwi ich efekt jojo i fakt, że dieta okazałą się porażką."
Problem polega na tym, że na typowej diecie odchudzającej nie możesz nauczyć się zasad zdrowego odżywiania i wypracować zdrowych nawyków, dzięki którym nie tylko osiągniesz wymarzoną figurę, ale i ją utrzymasz.
Gans zaleca gruntowną zmianę stylu życia, tak, by skupić się na zdrowym odżywianiu i kontroli spożywanych kalorii. Zapomnij o najmodniejszych dietach.
Na poparcie słuszności tego zalecenia, przedstawiamy najpopularniejsze mity dietetyczne:
  • Szybka utrata masy ciała jest istotna dla osiągnięcia sukcesu w odchudzaniu.
    Zapomnij o szybkiej utracie zbędnych kilogramów, jeżeli chcesz osiągnąć prawdziwy, zdrowy i długotrwały efekt. Tak, wiemy, szybkie wyniki doskonale motywują. Ale efekt jojo pozbawia motywacji znacznie szybciej i skuteczniej.
  • Najlepiej zacząć odchudzanie od drastycznej diety, która gwarantuje błyskawiczną utratę kilogramów.
    Bzdura. Owszem, możesz szybko stracić dużo kilogramów, ale po zakończeniu rygorystycznej diety jest niemal pewne, że wrócą one jeszcze szybciej niż znikały.
    Dodatkowo, istnieje ogromne ryzyko, iż pozbawisz organizm niezbędnych substancji odżywczych.
    "Zdrowa utrata wagi to odchudzanie w tempie nie więcej niż 1 kg tygodniowo", mówi Gans. Oznacza to dłuższe odchudzanie, ale także szansę, że w jego trakcie wprowadzimy zdrowe nawyki żywieniowe, które nie tylko poprawią stan zdrowia, ale pozwolą zachować efekty diety znacznie dłużej.
  • Rezygnowanie z posiłków wspomaga odchudzanie.
    Nieprawda. Choć może Ci się wydawać, że rezygnując z posiłku, zjadasz mniej, badania wskazują coś zupełnie innego.  Pominięcie jednego posiłku prowadzi przeważnie do przejadania się w trakcie kolejnego. Jeżeli zatem chcesz skutecznie i trwale schudnąć, warto byś pamiętała o sycącym śniadaniu i czterech lub pięciu małych posiłkach w ciągu dnia.
  • Jedzenie późno wieczorem powoduje tycie.
    Nieprawda. Czas spożywania posiłków nie ma udowodnionego wpływu na powstawanie nadwagi. Wszystko zależy od tego, ile kalorii spożyjesz w ciągu dnia i konkretnego, wieczornego posiłku. Niestety, przeważnie jedząc wieczorem, mamy tendencję do przejadania się. Tymczasem, jeżeli Twój rozkład dnia nie pozwala Ci zjeść kolacji lub obiadu wcześniej, wcale nie jesteś skazana na nadwagę. Musisz jedynie pamiętać, by nie przesadzić z ilością kalorii.
  • Jedzenie surówek na lunch pozwala zachować szczupłą sylwetkę.
    Cóż, nie jesteśmy królikami. By po posiłku odczuwać sytość, potrzebujesz źródła chudego białka. Rzadko kiedy surówka jest skomponowana tak, by zawarte w niej warzywa dostarczały odpowiednią ilość białka i gwarantowały długotrwałe uczucie sytości. Jeżeli zatem decydujesz się na sałatkę lub surówkę, dodaj do niej na przykład: chudego indyka, kurczaka, tuńczyka, fasolę, tofu, ser, etc.
  • Wszystkie diety bogate w białko a ubogie w węglowodany są zdrowe i gwarantują zdrowe odchudzanie bez uczucia głodu.
    Niekoniecznie. Jeśli większość Twojego dziennego zapotrzebowania na kalorie pochodzi z jaj, serów i mięsa, najprawdopodobniej okradasz Twój organizm z istotnych do prawidłowego funkcjonowania witamin i mikroelementów. Unikaj zatem diet, któe dłużej niż przez tydzień (ostatecznie dwa) zakładają spożywanie samego białka, wykluczając przy tym warzywa, owoce i pełne ziarna. 
Chętnie dowiem się, czy moje wskazówki okazały się pomocne! Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami i opiniami i napisz komentarz!

    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz