piątek, 30 września 2011

10 pytań o przemianę materii.

10 pytań o przemianę materii- co to jest metabolizm i jak go przyspieszyć?

b_50_50_16777215_0___images_stories_200_722427_a_pair_of_dumbbell.jpgZastanawiasz się, czy powolny metabolizm jest odpowiedzialny za Twoje problemy z nadwagą lub otyłością?
Spotkałaś się opinią, ze ostre pokaramy mogą przyspieszyć tempo przemiany materii, ale nie wiesz, ile w tym prawdy?
Jak przyspieszyć metabolizm?
Dziś odpowiadamy na 10 najpopularniejszych pytań na temat przemiany materii.
Wiele kobiet bardzo szybko zrzuca odpowiedzialność na kłopoty z dodatkowymi kilogramami na powolne spalanie. Wielokrotnie zbyt szybko. Okazuje się bowiem, że nawet jeśli Twój metabolizm nie jest najszybszy, nie jesteś skazana na nadwagę. Co jeszcze powinnaś wiedzieć?
1. Co kryje się pod pojęciem metabolizmu?
Najprościej rzecz ujmując, metabolizm to tempo, z jakim ciało przekształca składniki odżywcze w energię niezbędną do funkcjonowania. Osoba o „szybkim” metabolizmie będzie szybciej przekształcać kalorie z pokarmów w energię.
2. Jakie czynniki wpływają na tempo przemiany materii?
Budowa ciała ma znaczący wpływ na tempo przemiany materii. Na podstawie masy mięśni, można wyliczyć tzw. metabolizm spoczynkowy, zatem ten, który informuje nas, ile kalorii ciało zużywa podczas spoczynku. Stąd przeciętny mężczyzna może mieć od 10 do 20 % szybszy metabolizm niż przeciętna kobieta. Kolejnymi czynnikami są:
  • poziom hormonów w organizmie,
  • poziom przeżywanego stresu,
  • spożywana ilość kalorii,
  • przyjmowane leki
  • uwarunkowania genetyczne i inne.
3. Czy można odziedziczyć szybszy lub wolniejszy metabolizm?
Tak. Badania przeprowadzone na jednojajowych bliźniętach potwierdzają, ze ogólny metabolizm jest określany przy urodzeniu. Jednak jeżeli natury masz wolny metabolizm, wcale nie jesteś skazana na nadwagę lub otyłość. Owszem, osiągnięcie i utrzymanie idealnej figury nie będzie tak proste jak w przypadku osób, które wygrały w genetycznej loterii. Dzięki odpowiedniej diecie, aktywności fizycznej, a także odpowiedniemu budowaniu masy mięśniowej możesz na tyle skutecznie przyspieszyć tempo przemiany materii, że odchudzanie stanie się znacznie łatwiejsze.
4. Czy metabolizm spowalnia z wiekiem?
I tak i nie. Z wiekiem tracimy zwykle masę mięśniową, zmienia się także poziom hormonów w ciele, a metabolizm spowalnia. Nie jest to jednak bezpośrednio spowodowane Twoim wiekiem. Zatem jeżeli odpowiednio komponujesz dietę, ruszasz się i wykonujesz ćwiczenia siłowe, nie powinnaś zauważyć spowolnienia tempa przemiany materii związanego z upływem lat.
5. Czy metabolizm można spowolnić poprzez wielokrotne odchudzanie?
Nie ma dowodów na to, że wielokrotne odchudzanie może trwale uszkodzić tempo przemiany materii. Jednak zaobserwowano czasowe spowolnienie metabolizmu (od 5 do 10%) jeżeli zastosujesz dietę restrykcyjnie ograniczającą kalorie.
6. Jaka forma aktywności fizycznej może skutecznie przyspieszyć tempo przemiany materii?
Eksperci zgadzają się, że najskuteczniejszą formą aktywności fizycznej, wpływającej bezpośrednio na przyspieszenie tempa przemiany materii, jest trening siłowy. Każdy dodatkowy kilogram masy mięśniowej może przyspieszyć Twój metabolizm spoczynkowy nawet o 15 kalorii dziennie.
Trening aerobowy natomiast przyspiesza tempo przemiany materii nawet o 2-30 procent, jednak wyłącznie w krótkim okresie po zakończeniu treningu.
7. Czy składniki odżywcze w diecie mogą wpłynąć na tempo przemiany materii?
Choć teoretycznie pokarmy złożone w głównej mierze z białka przyspieszają nieco tempo metabolizmu (jeżeli porównać je do tłuszczów i węglowodanów)m, jednak jest to różnica prawie niezauważalna i tymczasowa. Znaczenie ma natomiast to, jak dużo jesz. Przy ograniczeniu ilości spożywanych kalorii, metabolizm zwalnia, przestawiając się na tryb oszczędzania energii. Bardzo znaczne ograniczenie ilości kalorii, na przykład do 800 na dobę, spowoduje spowolnienie metabolizmu o ponad 10 %, już w ciągu pierwszych 48 godzin od rozpoczęcia diety. Dlatego dla trwałego, zdrowego efektu w odchudzaniu, nie ograniczaj się nigdy do mniej niż 1200 kalorii na dobę.
8. Czy istnieją pokarmy, które mogą przyspieszyć tempo przemiany materii?
Owszem, choć Trudo założyć, że ich działanie jest na tyle duże, by mieć jakikolwiek widoczny wpływ na efekty odchudzania. Teoretycznie, wszystko, co podnosi temperaturę Twojego ciała, pośrednio wpływa na metabolizm. Dlatego przyprawy takie jak chili lub curry nie tylko mogą skutecznie poprawić smak potraw podczas diety, ale także odrobinę przyspieszyć tempo przemiany materii.
9. Jak mój metabolizm zareaguje na utratę wagi?
Przy każdym zrzuconym kilogramie, Twój metabolizm będzie nieco spadał. W trakcie długoterminowego odchudzania, może się zdarzyć, ze jeżeli nie zmodyfikujesz odpowiednio treningu lub diety, spotkasz się ze zjawiskiem, określanym jako efekt plateau. Więcej na jego temat możesz przeczytać w naszym serwisie.
10. Jaki jest wpływ leków i suplementów na przemianę materii?
Nie daj się nabrać reklamom, obiecującym przyspieszenie Twojego metabolizmu. Żadna pigułka nie jest w stanie wpłynąć na niego w takim stopniu, by przekładało się to realnie na utratę wagi.
Natomiast (i niestety), niektóre leki, zwłaszcza antydepresanty, leki hormonalne, etc., mogą wpływać na spowolnienie spalania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz