piątek, 30 września 2011

Jak schudnąć dużo, dzięki małym zmianom?

Jak schudnąć dużo, dzięki małym zmianom?

b_50_50_16777215_0___images_stories_200_1236717_20701465.jpgSkuteczne odchudzanie rzadko kiedy wiąże się wyłącznie z zastosowaniem szybkiej diety odchudzającej.
Gdyby życie było tak proste, nigdy pewnie nie usłyszałybyśmy o koszmarze efektu jo-jo i nie powstałoby tak wiele różnych diet.
Na szczęście skuteczne odchudzanie jest możliwe, a jego reguły wcale nie są takie trudne i nie wymagają wielu wyrzeczeń.
Czasami wystarczy wprowadzenie kilku drobnych zmian, by uzyskać szyki, a za razem trwały efekt i raz na zawsze pozbyć się zbędnych kilogramów.
Poniżej przedstawiamy 8 sprawdzonych wyników, dzięki którym możesz szybko schudnąć i uchronić się przed efektem jo-jo.
Pamiętaj jednak, że aby sukces był trwały, powinnaś tych zaleceń przestrzegać przez całe życie, nie wyłącznie podczas trwania diety odchudzającej.

1. Przyjrzyj się swoim nawykom żywieniowym.

Zastanów się, co sabotuje Twoje wysiłki związane z odchudzaniem? Czy jest to nocne podjadanie? Czy może dojadanie po dziecku? A może nieustannie próbujesz potrawy podczas gotowania, a potem mimo wszystko zjadasz jeszcze pełną porcję?
Dodatkowe kilogramy nie biorą się z niczego.
Przyjrzyj się wielkościom, serwowanych przez Ciebie porcji. Jeśli w Twojej rodzinie ktoś jeszcze cierpi z powodu nadwagi, warto przeanalizować nie tylko kaloryczność posiłków, ale właśnie wielkość porcji. Czasami to tutaj- a nie w genach!- tkwi największy problem.
Jeśli zidentyfikujesz te zachowania, które najbardziej przyczyniają się do nadwagi, będzie Ci znacznie łatwiej z nimi walczyć.

2. Nigdy nie wybieraj się głodna na zakupy!

Zakupy z pustym żołądkiem to najprostszy sposób, by zrujnować każde wysiłki związane z odchudzaniem. Wiedzą o tym i korzystają z tego sklepy- produkty na półkach i działy są tak zaprojektowane, by kusić, by przekonać Cię do kupna, nawet jeśli NAPRAWDĘ robisz wszystko, by wreszcie schudnąć.
Jak myślisz, dlaczego przy kasach najczęściej spotkasz batoniki i lodówki z lodami?
Zasada jest prosta: nie zjesz tego, czego nie kupisz.
Proces odchudzania warto zatem rozpoczynać właśnie od zakupów- kupując wyłącznie zdrowe pokarmy, będziesz jeść wyłącznie zdrowe pokarmy.
Jednak znacznie trudniej będzie Ci walczyć z pokusami, jeśli pójdziesz na zakupy głodna! I nie próbuj tłumaczeń, że ten batonik ma zaledwie 120 kcal- o ile nie zamierzasz skakać potem 15 minut na skakance!

3. Jedz regularnie

Regularne i dość częste jedzenie posiłków trzyma głód na wodzy, poprawia metabolizm i jest jak najbardziej wskazane przy odchudzaniu.
Warto, by posiłki były spożywane regularnie- dowiedziono, że osoby, które jadają w wyznaczonych porach łatwiej chudną i znacznie częściej utrzymują zdrowa masę ciała.

4. Jedz wyłącznie na siedząco

Jeżeli podczas jedzenia robisz coś jeszcze: patrzysz w telewizor, wysyłasz maila lub czatujesz, rozmawiasz przez telefon, czytasz gazetę- trudno mówić o kontroli i świadomym odżywianiu.
Przeważnie nie masz szans zauważyć sygnału, który informuje, że już dawno jesteś pełna. A ten sygnał ma ogromne znaczenie podczas odchudzania.
Większość kobiet, gdy zaoferuje się im wielkie pudło popcornu i poprosi, by jadły, koncentrując się wyłącznie na jedzeniu, podziękuje po pierwszych 4 garściach. Te same kobiety opróżniają pudło do dna podczas oglądania filmu w kinie. Wnioski nasuwają się same.

5. Podawaj posiłki na małych, osobnych talerzykach, a pozostałości pakuj od razu do pudełek i chowaj do lodówki lub zamrażalnika!

Podawanie do posiłku pustych talerzy i jedzenia w osobnych miskach znacznie utrudnia kontrolę porcji, ponieważ naprawdę nie wiemy, ile zjedliśmy. Nie jesteśmy w stanie tego wizualnie oszacować.
Tymczasem posiłek podany na talerzu, zwłaszcza mniejszym, daje nam wyraźny sygnał: to obfity posiłek, po jego zjedzeniu będziesz syta.
Pamiętaj- Twój mózg potrzebuje około 20 minut, by odebrać sygnał o sytości. Jeżeli na stole jest dodatkowe jedzenie, a Ty jeszcze nie wiesz, ze jesteś syta, zapewne po nie sięgniesz.
Podawanie pełnego posiłku wyłącznie na talerzu, bez możliwości brania dokładek pomoże Ci uniknąć tej pułapki.

6. Jedz powoli, dokładnie przeżuwaj każdy kęs, delektuj się smakiem.

Nigdy nie jedz w pośpiechu!
Sprawdzony sposób to odkładanie widelca po każdym kęsie. Dzięki temu masz czas na skoncentrowanie się wyłącznie na jedzeniu, które masz w ustach.
Spowolnienie czasu jedzenia sprzyja odchudzaniu na wielu płaszczyznach: dokładniej przeżute kęsy są znacznie lepiej trawione, szybciej odczuwasz sytość, a dodatkowo jesz w zrelaksowana, co sprzyja regulacji hormonów stresu, które są powiązane z nadwagą.

7. Nie jedz nic po późnym obiedzie lub po kolacji. Ostatni posiłek w ciągu dnia powinien być ostatnim!

Wiele osób dopracowało się dodatkowych kilogramów podczas wieczornego podjadania.
Bądź konsekwentna: nocne i wieczorne jedzenie to Twój wróg.
Niezależnie od tego, jaki tryb życia prowadzisz, kiedy wracasz z pracy i o której godzinie się kładziesz- kolacja powinna być ostatnim posiłkiem.
Po kolacji zapomnij o sokach, ciasteczkach, chipsach, czekoladzie, lodach, paluszkach lub orzeszkach. Pij wyłącznie wodę.
Pozwól, by Twój organizm spokojnie przygotował się do snu i oszczędź mu tych dodatkowych, niepotrzebnych kalorii!

8. Jeśli jesz przekąskę w ciągu dnia, traktuj ją jak mini- posiłek!

Przekąski mogą być prawdziwym przyjacielem podczas odchudzania, ale mogą być także największym wrogiem. Poświęciliśmy już im wiele miejsca na łamach naszego serwisu.
O tym, czy pomogą Ci schudnąć, czy będą sabotowały Twoją dietę zdecyduje sposób, w jaki będziesz je traktować.
Do każdej przekąski podchodź jak do małego posiłku.
Zawsze uwzględniaj je w bilansie kalorycznym. I planuj je. Idealna przekąska to połączenie złożonych węglowodanów i białka- zapewnia sytość na dłuższy czas i nie dostarcza wielu kalorii.
Unikaj słodkich przekąsek- trudniej kontrolować apetyt gdy cukier w Twojej krwi szaleje.

Chętnie dowiem się, czy moje wskazówki okazały się pomocne! Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami i opiniami i napisz komentarz!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz